Ze statutu Skład Samorządu Kartka walentynkowa Konkurs na kartkę wielkanocną Dzień Ziemi Rok szkolny 2021/2022

Uczniowie szkoły tworzą wspólnotę samorządową, zwaną Samorządem Uczniowskim. Można powiedzieć, że w szkole rządzą wszyscy, oczywiście w ramach praw i obowiązków zawartych w dokumentach szkoły (Statut i Regulamin Szkoły, regulaminy klas). Nikt nie może robić tego, co mu się podoba.
Bo nie ma praw bez obowiązków!Wspólne relacje w szkole regulują przepisy i rozporządzenia, na podstawie których tworzone są regulaminy : szkoły, samorządu uczniowskiego, szkolny system oceniania. Wszyscy uczniowie mają wpływ na bieg spraw szkolnych, mają prawo zająć stanowisko, wyrazić swoją opinię. W celu usprawnienia i ułatwienia pracy, wybieramy przedstawicieli klas – są to właśnie członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy w imieniu kolegów z klasy, a także po zasięgnięciu ich opinii, podejmują decyzje, dotyczące wspólnych spraw i interesów. I właśnie wybory do Samorządu Uczniowskiego, które odbywają się pod koniec września każdego roku szkolnego, są momentem, w którym uczniowie szkoły decydują, kto z kolegów i koleżanek najlepiej nadaje się do reprezentowania ich spraw.
Wybory to ważne i odpowiedzialne zadanieWybierani są uczniowie spośród klas IV, gdyż oni zastępują uczniów klas VI, którzy odeszli do gimnazjum. Czyli uczeń wybrany do SU w klasie IV pracuje w nim przez 3 lata. Chyba, że z ważnych powodów zostanie z funkcji odwołany (zasady odwołania zawarte są w Regulaminie Samorządu Uczniowskiego). Kandydować może uczeń, który:
w minionym roku szkolnym otrzymał z zachowania ocenę co najmniej dobrą,
oraz w roku szkolnym poprzedzającym wybory nie otrzymał nagany dyrektora szkoły.

Opiekun Samorządu UczniowskiegoOpiekę nad Samorządu Uczniowskiego sprawuje nauczyciel, pracujący w szkole. Do jego zadań należy:
kierowanie pracą Samorządu Uczniowskiego,
doradzanie i pomoc w podejmowanych czynnościach i działaniach,
przekazywanie informacji, problemów, wniosków do rady pedagogicznej i dyrekcji,
reprezentowanie interesów uczniów na radzie pedagogicznej,
organizowanie spotkań Samorządu Uczniowskiego.

Zadania Samorządu UczniowskiegoDo zadań Samorządu Uczniowskiego należy:
Wydawanie opinii i zatwierdzanie ważnych dokumentów szkolnych: regulaminu, statutu, wewnątrzszkolnego systemu oceniania.
Czuwanie nad przestrzeganiem praw i obowiązków uczniów.
Zauważanie i rozwiązywanie konfliktów między uczniami lub innych problemów w szkole.
Zbieranie opinii wśród uczniów.
Organizacja życia kulturalnego i rozrywkowego szkoły.
Włączanie uczniów do współodpowiedzialności za jakość funkcjonowania szkoły, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie uczniów.

Po co działamy, jakie są cele naszych działań?
Biorąc udział w wyborach do SU uczniowie poznają i uczą się zasad demokratycznych wyborów.
Poprzez udział w szkolnych konkursach wykazują się inicjatywą, dzielą się pomysłami i prezentują swoje zdolności.
Uczestnicząc w szkolnych imprezach (dzień nauczyciela, walentynki, pierwszy dzień wiosny) mają okazję kulturalnego spędzania czasu w gronie rówieśników.
Biorąc udział w przygotowaniach do szkolnych imprez rozwijają umiejętność współpracy w grupie, pomagają sobie.
Odpowiadając nam na pytania zawarte w ankietach, biorą odpowiedzialność za atmosferę w szkole, pomagają w rozwiązywaniu problemów.
Przyłączając się do akcji zbiórki pieniędzy dla ludzi w różnych trudnych sytuacjach, okazują wrażliwość i empatię.