Nasza Szkoła razem ze Szkołą Podstawową nr 9 w Lesznie organizuje drugi raz akcję charytatywną "Jabłuszko". Zbieramy na Dobrochnę Dudziak, która potrzebuje pieniędzy na rehabilitację i dalsze leczenie. 11 października (wtorek) od samego rana w prawie 70 placówkach będą sprzedawane jabłka. Koszt jednego jabłuszka wynosi 1 zł. Oczywiście można dać więcej. Zapraszamy do kupowania.
23 września w Szkole Podstawowej nr 5 w Lesznie odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: Aktywne Obywatelskie Leszno. Konkurs był przeznaczony dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Dzieci miały za zadanie „przelać” na papier to jak oni widzą Leszno, jak rozumieją hasło akcji Aktywne Obywatelskie Leszno. Wpłynęło 101 prac. Komisja miała trudny wybór, ponieważ każda praca była ładna. Pracę podzielono na dwie kategorie. Klasy I – III oraz kl. IV – VI. Podczas apelu mogliśmy popatrzeć na występu kl. 3 b i 3 e ze Szkoły Podstawowej nr 5. Na przedstawieniu i wręczeniu nagród był Pan Prezydent Łukasz Borowiak, Pani Anna Szymańska – Pełnomocnik Prezydenta ds. współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Pani Hanna Górna - Czajka – Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Nagrody były ufundowane przez Urząd Miasta Leszna, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Lesznie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Szkołę Podstawową nr 5 w Lesznie
I kategoria klasy I- III.
I miejsce: Antonii Wojciechowski kl. 2 b – Szkoła Podstawowa nr 2
II miejsce Milena Przybylska kl. 2 g- szkoła Podstawowa nr 12
III miejsce Marianna Tomaszewska kl. 3 a – Szkoła Podstawowa nr 2
II kategoria klasy IV – VI. Nagrodzeni zostali:
I miejsce Aleksandra Augustyniak l. 4 a – Szkoła Podstawowa nr 5
II miejsce Zuzanna Sobierajska i Katarzyna Basińska – Szkoła Podstawowa nr 7
III miejsce Maksymilian Gwazdacz kl. 4 e – Szkoła Podstawowa nr 12
Oprócz konkursu plastycznego na terenie szkoły odbyły się konkursu na najładniejszą EkoTorbę dla uczniów klas IV- VI oraz na najładniejszego EkoLudka dla kl. I – III.
Za EkoTorbę komisja przyznała miejsca:
I Miejsce – Anastazja Mańka kl. IV c
II miejsce – Jagoda Lorych kl. V a
III miejsce – Kacper Bartkowiak z kl. V a
Na najładniejszego EkoLudka wygrała Kl. II d
II miejsce zajęła kl. III d
III miejsce kl. III a
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych prac i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 14 września klasy 2d i 2e wybrały się na wycieczkę edukacyjną do lasu. Na miejscu powitała nas pani leśnik, która ciekawie opowiedziała nam o gatunkach drzew. Dotykaliśmy korę ściętych pni i porównywaliśmy ich kolor. Dowiedzieliśmy się, że królowa polskich lasów to sosna a król to dąb. Następnie przeszliśmy na teren szkółki leśnej. Tam mieliśmy okazję zapoznać się z podstawowym sprzętem leśniczego, mierzyliśmy nim długość i szerokość dłużycy. Nie lada wyzwaniem i wielką zagadką okazały się poletka z uprawą małych sadzonek drzew. Pani leśnik szczegółowo opowiedziała nam o tym w jaki sposób trzeba dbać o sadzonki aby później przygotować je do rozsady w lesie. Na koniec otrzymaliśmy plakaty i kartki na pamiątkę. Zdjęcia
7 września 2016 roku po pierwszej lekcji wyruszyliśmy po przygodę na lotnisko w Lesznie. Pierwszym celem podróży był hangar, w którym mogliśmy wsiąść do szybowca...Następnym punktem wycieczki było oglądanie pięknych samolotów. Największe wrażenie wywarł na nas "Antoni". Później wybraliśmy się do tunelu aerodynamicznego, gdzie jeden z instruktorów pokazał nam jak się w nim lata. Na koniec dnia wróciliśmy do szkoły, dzieląc się wrażeniami. Nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki.
Iwo, IIIe
Klasa IIIe była na wycieczce na lotnisku w Lesznie. Dzieci po kolei wsiadały do szybowców i paralotni. Poznały najstarszy samolot na lotnisku i dowiedziały się jak lata się szybowcem. Przy okazji poszliśmy jeszcze do tunelu aerodynamicznego, pan pokazał nam różne sztuczki w tunelu. I na tym zakończyła się nasza wycieczka.
Tosia, IIIe
Siódmego września byliśmy na szkolnej wycieczce na lotnisku w Lesznie. Zwiedzaliśmy hangary, oglądaliśmy samoloty, szybowce i tunel aerodynamiczny. WSzystkie dzieci mogły usiąść za sterami szybowca i poczuć się jak prawdziwy lotnik. Pani przewodnik objaśniła nam zasady i warunki bezpiecznego latania szybowcami. To była ciekawa wycieczka.
Karolinka, IIIe
Moja klasa wraz z Panią Julitą wybrała się na wycieczkę. Pojechaliśmy na lotnisko i do tunelu aerodynamicznego. Najbardziej podobał mi się tunel. Jest tam ciekawy wystrój. Panowie, którzy tam pracują przeprowadzili pokaz. Uważam, że trzeba być bardzo odważnym i wysportowanym żeby umieć tak latać.
Ola L., IIIe
Dnia 15 września klasy 2 a i 2d wybrały się na wycieczkę do Poznania. Program był napięty. Pierwszym punktem naszego programu były Blubry – poznańskie legendy w 6D. To wyjątkowe miejsce, w którym poczuliśmy ducha dawnego Poznania. Wsiadając do naszej kapsuły czasu przenieśliśmy się w przeszłość i poznaliśmy bohaterów miejskich legend.
Dzięki trójwymiarowym okularom obejrzeliśmy malowidła naścienne wykonane w technice 3D, które przedstawią dzieje dawnego Poznania . Drugim punktem naszej wycieczki było Rogalowe Muzeum, w którym poznaliśmy tajemnice wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania. Trzecią atrakcją okazały się Karmelowe Warsztaty. Były to mega super - ekstra warsztaty edukacyjne podczas, których poznaliśmy co to karmel, można było go poczuć, dotknąć i zrobić z niego lizaki, a co najlepsze na samym końcu można było je zjeść MNIAM! Na końcu zwiedzaliśmy Stary Rynek. Zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy wieczorem do domu. Zdjęcia 2a, Zdjęcia 2d
Rozpoczynając nowy rok szkolny klasa IIIA zorganizowała spotkanie integracyjne z rodzicami i rodzeństwem na ranczo „Leśna Polana”. W słoneczne popołudnie rozegrany został turniej siatkówki, piłki nożnej, w ping-ponga oraz wyścigi rowerowe. Oprócz tego dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw oraz na trampolinach. W międzyczasie można było się częstować „pyrami z gzikiem” oraz pysznym plackiem i owocami. Uczniowie spędzili czas w miłej atmosferze z mnóstwem śmiechu i radości. Zdjęcia
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Lesznie informuje,
że klasa I na rok szkolny 2016/2017 zostanie utworzona z dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły.
Z powodu braku miejsc nie rozpatrywano wniosków rodziców/opiekunów dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły.
Piórnik z wyposażeniem:
· Ołówki HB-2 miękkie
· Linijka 20cm z dobrze widoczną skalą i cyfrą „O”
· Temperówka, najlepiej z pojemniczkiem
· Nożyczki z zaokrąglonymi końcami (dla dzieci leworęcznych są również dostępne)
· Gumka do ścierania
· Klej w sztyfcie
· Kredki ołówkowe podstawowe kolory – 6szt.
Wyposażenie dodatkowe:
· Plastelina 12 kolorów
· Blok techniczny kolorowy i biały format A4
· Blok rysunkowy format A4 biały i kolorowy
· Papier kolorowy A5
· Pędzelki do malowania
· Pojemnik do wody
· Klej magic
· Zeszyt w wąską linie wyraźnie zaznaczoną- czerwoną linią
· Zeszyt w kratkę 16 kartkowy
· Zeszyt gładki 60 kartkowy
· Strój galowy – podczas obchodów świąt państwowych oraz uroczystości szkolnych uczniowie
są zobowiązani do założenia stroju galowego, czyli biała bluzka i ciemne spodnie i dla dziewczynek spódnica czy sukienka
· Strój sportowy - biała bluzka ciemne spodenki i obuwie na zmianę
BARDZO PROSIMY ABY WSZYSTKIE RZECZY BYŁY PODPISANE!!!
O pozostałych rzeczach będziecie Państwo informowani na bieżąco w pierwszym tygodniu września. Prosimy jeszcze o zadbanie na cały rok o dobry humor i zapał do pracy!
Jonathan Madden jest uczniem klasy IIe, a jego pasją są wyścigi, ale nie ich oglądanie tylko branie w nich udziału. Chłopiec wytrwale trenował na torach kartingowych i udało się... w ostatni weekend czerwca zakończyły się Mistrzostwa Polski MŁODZIK-ów. Jonathan w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce. Serdecznie gratulujemy, a kolejnych sportowych emocji oczekujemy na XI i XII Rundzie Rok Cup Poland oraz na Kartingowych Mistrzostwach Polski. Oczywiście będziemy trzymać kciuki za Jonathana.
Dnia 14 czerwca uczniowie z klasy IIe spotkali się razem ze swoimi rodzinami na Ranczo Dajana. Dzieci pięknie się poprzebierały, nauczyły się wierszyków, piosenek i tańców, a wszystko po to, aby podziękować swoim wspaniałym rodzicom za troskę i opiekę oraz za to, że mogą zawsze na nich liczyć. Drugoklasiści wykonali także piękne upominki dla swoich najbliższych. Oprócz dobrej zabawy nasze wspaniałe mamy przygotowały także przepyszne wypieki. Zdjecia
DYREKTOR
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5
im. Henryka Sienkiewicza
w Lesznie
uprzejmie informuje o zapisach do szkoły
- dzieci z rocznika 2009 i 2010
(klasa pierwsza w roku szkolnym 2016/2017)
i zaprasza codziennie w godz. 8.00 – 15.00
do sekretariatu szkoły wraz z wypełnionym przez rodziców/prawnych opiekunów drukiem zgłoszenia dziecka
do szkoły (druk do pobrania w sekretariacie szkoły
lub ze strony internetowej szkoły : sp5leszno.edupage.org)
Termin dokonania zapisu
upływa 30 marca 2016 r.
DYREKTOR SZKOŁY
mgr Magdalena Kozłowska
Zapisy do klasy I dla dzieci z obwodu
WNIOSEK - ZGŁOSZENIE DZIECKA DO KLASY I ROK SZKOLNY 2016/2017
Rekrutacja dla dzieci spoza obwodu
Harmonogram czynności dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem
Wniosek o przyjęcie dziecka zamieszkałego poza obwodem -2016-2017
Informacja o kryteriach do postępowania rekrutacyjnego
Oświadczenie o welodzietności -szkoły podstawowe
Oświadczenie o zamieszkiwaniu krewnych
Wola-deklaracja wyboru -szkoły podstawowej
Leszno, dnia 29 lutego 2016 r.
Podczas zajęć w świetlicy szkolnej dzieci omówiły negatywne zachowania na jakie mogą być narażone.
Co to jest złość, agresja i przemoc?- próba definicji przy pomocy zdań w których opisane były sytuacje dnia codziennego. Zadaniem dzieci było wskazanie zdania czy jest to złość, agresja i przemoc.
Następnie omówiono i porównano udzielone odpowiedzi oraz sformułowano definicję złości, agresji i przemocy. Wyniki pracy zostały spisane i powieszone w widocznym miejscu w świetlicy szkolnej.
Czym jest złość, agresja, przemoc i jak się objawia? Ustalenie form złości, agresji i przemocy.
Wychowawca prosi o wypisanie na małych karteczkach rożnych form złości, agresji i przemocy, z jakimi spotykają się na co dzień (jeden rodzaj na jednej kartce). Następnie zebranie karteczek zostały wspólnie uporządkowane (metodą "słoneczka").
Przyklejenie na dużym arkuszu papieru odpowiedzi w formie promieni słonecznych, biegnących od centralnego miejsca, które stanowi koło z napisem „Formy złości”, "Formy przemocy", „Formy agresji”. Promienie dłuższe oznaczają, że większa liczba osób podała daną odpowiedź, krótsze - liczba mniejsza lub pojedyncza osoba.
Następnie dzieci na rozdanych kartkach rysują różne emocje, np. strach, przerażenie, wstyd, wściekłość. Prezentacja na forum grupy prac dzieci.
W kolejnej części zajęć nauczyciel czyta bajkę terapeutyczną ”Bajka nie tylko dla dorosłych” opisująca jak wiele można złego wyrządzić swym zachowaniem.
Na koniec zajęć wspólnie z nauczycielem spisano i powieszono w widocznym miejscu w świetlicy szkolnej kodeks Agresji mówimy NIE który, będzie przestrzegany dla wspólnego dobra.
Podsumowując efekty pracy na zajęciach:
· zapoznanie ze zjawiskiem agresji i przemocy,
· uświadomienie występowania agresji w życiu codziennym,
· uświadomienie sobie różnic między złością, agresją i przemocą,
· zwrócenie uwagi na różne przejawy złości i agresji oraz na możliwości i sposoby radzenia sobie z nimi.,
· zdobycie umiejętności wyrażania złości w sposób akceptowany społecznie,
· zapoznanie uczniów z nie agresywnymi sposobami rozwiązywania problemów emocjonalnych,
· zwiększenie wrażliwości na krzywdę innych.
Dn. 13 czerwca 2016r. odbył się Międzyszkolny Turniej Klas Trzecich w ,,Dwa Ognie”. Zdobyliśmy pierwsze miejsce w Lesznie. Skład zwycięskiej drużyny to uczniowie klasy IIIB: kapitan – Marcin Jurga, zawodnicy: Aleksandra Augustyniak, Sonia Ciszak, Agata Jurecka, Maja Kasprzak, Maria Orzałkiewicz, Kamil Bielecki, Mikołaj Cwojdziński, Bartosz Żeleźniak. Turniej przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Była to dla nas świetna zabawa. Zdjęcia
1 czerwca jechaliśmy do Wrocławia do ZOO. Widzieliśmy lwy i wilki, nosorożce, wielbłądy, a później poszliśmy do hipopotamów. Zobaczyliśmy, że mama popycha małego hipcia. Po ZOO poszliśmy do fontanny, z której leciała woda i wszystko pryskała. Byliśmy jeszcze w ogrodzie japońskim. Były tam rożne nieznane kwiaty. Chodziliśmy po kamieniach, co było najfajniejsze.
Marcel IIa
W leszczyńskim ratuszu nagrodzono laureatów Miejskiego Konkursu Matematycznego klas III.
W kategorii uczniów klas III, laureaci pokonali swoich rówieśników w trzech etapach konkursu: klasowym, szkolnym oraz miejskim.
Do etapu szkolnego przystąpiło 131 uczniów, z których wyłoniono 35 matematyków, którzy 18 maja przystąpili do etapu miejskiego w Szkole Podstawowej nr 12.
Na rozwiązanie 12 zadań każdy uczestnik miał jedną godzinę zegarową.
W XII edycji Miejskiego Konkursu Matematycznego uczniów klas III, komisja konkursowa wyłoniła 5-ro laureatów.
W ratuszu wręczono dyplomy i nagrody laureatom.
GRATULUJEMY SUKCESU !!! Zdjęcia
Dnia 02.06.2016r. pojechaliśmy z całą naszą klasą na wycieczkę szkolną do ZOO w Poznaniu. Pogoda bardzo nam dopisała.
Nasza przygoda zaczęła się od przejażdżki ciuchcią. Widzieliśmy bardzo dużo zwierząt: żyrafy. słonie, nosorożce, pelikany i białą sowę. Zrobiłem mnóstwo zdjęć. Najbardziej zachwyciła mnie motylarnia. Motyle były przepiękne. Siadały nam na dłoniach. Później zjedliśmy pyszny obiad i z pełnymi brzuszkami poszliśmy do parku linowego. Świetnie się tam bawiliśmy.
Pełni wrażeń i przygód wróciliśmy szczęśliwi do domu. To była naprawdę bardzo udana wycieczka, którą będę długo wspominał.
Kacper Mazurkiewicz IIIa
W czwartek 2 czerwca wspólnie z moją klasą pojechaliśmy na wycieczkę do zoo do Poznania.
Wyjechaliśmy sprzed szkoły o godzinie 8.00. W Poznaniu zmieniliśmy środek lokomocji na niewielki pociąg, który zawiózł nas prosto do zoo. Na miejscu zobaczyliśmy wiele gatunków zwierząt. Im dalej tym było ich więcej. Widzieliśmy żyrafy, słonie, pawie, foki ,tygrysy oraz zwierzęta nocne. Po tych atrakcjach, około godziny 12.00 zrobiliśmy sobie przerwę na małą przekąskę. Po zjedzeniu pojechaliśmy małą ciuchcią do motylarni. Podziwialiśmy małe i duże motyle, wszystkie były piękne. Niektórzy z nas mieli szczęście i motyle na nich siadały. Około godziny 15.00 wybraliśmy się na obiad. Wszystkim bardzo smakowały frytki, kotlet i surówka. Po obiedzie poszliśmy do parku linowego, w którym bardzo dobrze się bawiliśmy. Czas szybko płynął i musieliśmy kierować się ku wyjściu, gdzie mogliśmy kupić pamiątki z zoo. Tak zakończył się nasz pobyt w poznański zoo.
Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Leszna, gdzie przed szkołą czekali na nas rodzice.
Magdalena Jankowiak IIIa
Dnia 2 czerwca klasy 6a i 6c wybrały się na wycieczkę do Zakopanego. Około godziny szóstej nasz autokar wyjechał spod szkolnego parkingu. Na szczęście podróż obyła się bez żadnych problemów i spokojnie dojechaliśmy na miejsce.
Po przyjeździe był czas na rozpakowanie oraz posiłek. Zaraz po tym wybraliśmy się do bacówki w Chochołowie, czyli miejsca, gdzie wyrabia się góralski specjał – oscypki. Wieczorem wyszliśmy na spacer po Krupówkach, gdzie można było kupić pamiątki. Drugiego dnia głównym punktem programu był spacer nad Morskie Oko. Po drodze mogliśmy podziwiać słynne Wodogrzmoty Mickiewicza. O 17 wróciliśmy do naszego hotelu, aby przygotować się na wieczorne wyjście na miasto. Przedostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy wędrówką po Dolinie Strążyskiej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć malowniczy wodospad Siklawica, położony w jej górnej części. Zaliczyliśmy również wspinaczkę na Sarnią Skałę, z której rozciąga się panorama na Zakopane oraz Podhale. Na końcu oglądaliśmy skocznie narciarskie. Wieczorem odbyło się wspólne ognisko. Nazajutrz, po spakowaniu się i zjedzeniu śniadania, wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, z której można było podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego. Na szczycie znajdowały się restauracje, ogródki gastronomiczne i liczne bufety.
Po powrocie do autokaru udaliśmy się w drogę powrotną. Chętni mogli się wykazać wiedzą zdobytą na wycieczce uzupełniając krzyżówki związane z Zakopanem. Około godziny 20 byliśmy już w Lesznie. Mimo zróżnicowanej pogody ta wycieczka z pewnością należała do udanych.
Weronika Budzińska
Dn. 02.06.2016 r. rozpoczęła się wycieczka do Zakopanego, w której udział wzięły klasy 6a oraz 6c. Wyjazd odbył się o zaplanowanej godzinie – 6.00. Po drodze nie ominęły nas korki. Po przybyciu udaliśmy się do hotelu Api 3. Kierowniczka wyjazdu ( P. Bernadetta Ratajczak)
przydzieliła nam klucze do pokoi i poinformowała o dalszych planach na deszczowy dzień.
Po rozpakowaniu wyjechaliśmy autokarem do Chochołowa, gdzie mogliśmy podziwiać piękne drewniane chaty góralskie, a także mieliśmy możliwość zakupienia oscypków. Po powrocie czekała na obiadokolacja oraz Krupówki, czyli najchętniej odwiedzana ulica w mieście. Następnego dnia (tj. 03.06) wybraliśmy się nad Morskie Oko. Trasa w jedną stronę liczyła ok. 9 km, ale i tak było warto! Mogliśmy tam podziwiać piękne krajobrazy lub po prostu zjeść pyszną szarlotkę. Zastał nas tam deszcz. Na szczęście w trakcie drogi powrotnej ustał. W czasie tej wyprawy wymyśliliśmy nawet nową dyscyplinę sportową: kombinację tarkowską. Jedynym zawodnikiem ją uprawiającym jest nasz kolega, Tarek El Marzouqy (szczegóły na zdjęciach). Tego dnia ponownie czekały nas Krupówki.
Trzeciego dnia wyprawy zdecydowaliśmy się na ,,spacerek” na Sarnią Skałę, idąc przez Dolinę Strążyską do wodospadu Siklawa, a stamtąd Doliną Czerwoną na szczyt. Trasa była stroma i trudna do pokonania. Choć nie było łatwo, widok był przecudny. W jednej strony rozciągała się panorama Zakopanego, z drugiej widać było Giewont w całej jego okazałości. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na skocznię narciarską - Wielką Krokiew im. Stanisława Marusarza.
Nastał ostatni dzień wycieczki; wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Mieliśmy prawie godzinę na odwiedzenie tamtejszych straganów. Zejść jednak musieliśmy sami. Teraz pozostała nam tylko droga powrotna.
Uważam, że Tatry to najpiękniejsze polskie góry. Każdy musi je zobaczyć, a gdy je zobaczy po prostu się w nich zakocha.
Natalia Marszałek