W ramach projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem” klasa 2d poznawała nową piramidę zdrowego żywienia. Piramida żywienia to graficzne przedstawienie zasad zdrowego odżywiania – ogólnej idei, jak komponować swój jadłospis, aby postępować z korzyścią dla zdrowia. Dzieci uczestniczyły w pogadance na temat zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej. Szczegółowo przeanalizowały 10 zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Przez kilka dni gromadziły materiały z gazet , które następnie wykorzystały do wykonania swoich piramid zdrowego żywienia. Owocem pracy na edukacji zdrowotnej i zajęć technicznych były plakaty przedstawiające poszczególne piętra piramidy.
1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego, co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach - 3/4 warzywa, 1/4 owoce.
3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
4. Co dziennie spożywaj co najmniej dwie duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem i - częściowo - serem.
5. Ograniczaj spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg tygodniowo. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je tłuszczami roślinnymi.
7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół - mają cenne składniki i poprawiają smak potraw.
9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
10. Nie spożywaj alkoholu.
Pod takim hasłem odbyła się u nas zbiórka szczoteczek i past do zębów. Nowych nawyków najłatwiej nauczyć dzieci. Często przenoszą ten zwyczaj do domu. W miejscowości Abong – Mbang istnieje polski gabinet stomatologiczny. Dentysta – wolontariusz fundacji jest jednym stomatologiem w promieniu 200 km. Zebrane rzeczy zostały zawiezione przez tatę Franka Stasiaka z kl. 2e do Poznania do Fundacji Redemptoris Missio. Szczotki trafiły do Tanzanii, Kamerunu, RPA i Republiki Środkowej Afryki. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji oraz Panu Stasiakowi za pomoc. Zdjecia
W CZWARTEK 22 PAŹDZIERNIKA KLASA II A WZIĘŁA UDZIAŁ W WARSZTATACH PLASTYCZNYCH W PIZZERII ''MAFIA'' . KAŻDY UCZEŃ DOSTAŁ SPECJALNĄ CZAPKĘ. NAJPIERW WYCIĄGALIŚMY ZE ŚRODKA DYNI MIĄŻSZ , A POTEM WYCINALIŚMY RÓŻNE MOTYWY . TO NIE BYŁO TAKIE ŁATWE , PONIEWAŻ NIEKTÓRE DYNIE MIAŁY TWARDĄ SKÓRKĘ. NASTĘPNIE ZROBILIŚMY KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ DYNIĘ . POTEM WSZYSCY WSPÓLNIE ZJEDLIŚMY ZUPĘ DYNIOWĄ I WYPILIŚMY SOK . BYŁA PYSZNA. NA ZAKOŃCZENIE ZROBILIŚMY WYSTAWĘ NASZYCH PRAC. Zdjecia
Każdy, kto po 10 października wszedł do naszej szkoły zauważył wielu uczniów chodzących i czytających książki. I wcale nie były to lektury ani podręczniki! Prawdziwy szał czytania ogarnął naszą szkolę po spotkaniu autorskim z panią Ewa Rosolską, która do tej pory wydała m.in. dwa tomy znakomitej powieści dla młodzieży p.t. „Tajemnice starego witraża”.
Do spotkania z panią Ewą uczniowie przygotowywali się od tygodni. Na plastyce robili witraże, na języku polskim uczyli się jak należy przeprowadzić wywiad.
Dnia 10 października w udekorowanej witrażami szkole odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego dzieci dowiedziały się o kulisach powstania książki, miały okazje zadać autorce wiele pytań i zrobić z nią zdjęcia. Był też czas na autografy.
Teraz czekamy na koniec listopada, kiedy to ukaże się trzeci tom powieści. Zdjęcia
Dnia 21 października 2016 roku przed godziną 18.00 do szkoły zaczęły nadciagać tłumy dzieci w otoczeniu rodziców, z wielkimi torbami i walizkami! Powodem tego nagłego "nalotu" na szkołę, w godzinach tak nietypowych, była organizowana dla klas 2 i 3 NOC Z DETEKTYWEM.
Na imprezę wstęp miały te dzieci, które wczesniej wzięły udział w konkursie "Zareklamuj ksiązkę" i otrzymały bilet wstepu na "Bajkową nockę w szkole"!
Na początku od każdego ucznia pobrane zostały odciski palców a następnie uczniowie znaleźli swoje wygodne miejsca w jednej z klas, rozłożyli swoje śpiwory, karimaty, poduszki i ... no nie, nie poszli spać! Zabawa dopiero się zaczęła. Najpierw uczniowie poznali znanych detektywów z książek i filmów, potem obejrzeli bajkę z detektywem w roli głównej i wysłuchali fragmentów książki "Bolek i Lolek detektywami". Mieli tez okazję obejrzeć wystawę książek o tematyce detektywistycznej.
Gościem specjalnym była pani policjant, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła uczniom pracę policji kryminalnej, opowiedziała o śladach, jakie mogą zostawiać przestępcy a także profesjonalnie pobrała od każdego odciski palców.
Potem dzieci zaczęły bawić się w detektywów. Na początku rozszyfrowywali tajemnicze teksty, próbowali zaszyfrowywać swoje imiona, tworzyli plany sytuacyjne do zagadek kryminalnych.
Najlepsza jednak zabawa była wtedy, gdy według wskazówek, odgadując po drodze wiele zagadek uczniowie musieli dojść do mety, zebrać wszystkie literki i utworzyć hasło.
Oczywiscie nie obyło się też bez pokazów tanecznych oraz gier i zabaw ruchowych!
Po wielu emocjach z chęcią wszyscy zjedli pizzę i obejrzeli kolejna bajkę.
Punktualnie o północy, pod bramę szkoły przyjechali stęsknieni rodzice, aby zabrać swoje pociechy do domu. Zdjęcia
21 października 2016r. w przesłuchaniach konkursowych „Piosenki Angielskiej” wzięła udział rekordowa liczba, trzydziestu dziewięciu młodych wykonawców. Do wielkiego finału awansowało czternastu z nich w dwóch kategoriach: klas 1-3 oraz 4-6. Między innymi dostała się nasza Zosia Feliczak z IIIb. Tydzień później, czyli 28 października 2016r odbył się IV finał Miejskiego Konkursu Piosenki w Języku Angielskim „Born To Perform”, na deskach leszczyńskiego MOK-u. Zosia Feliczak z klasy IIIb, została zwyciężczynią w kategorii klas 1-3. Gratulacje!!! Zdjęcia
SPRAWOZDANIE UCZENNICY ANNY ANDRZEJEWSKIEJ - KLASA IIA
W dniu 25 października 2016 roku klasa II a SP nr 5 w Lesznie miała spotkanie z poetką panią Sabiną Klak. Na początku spotkania zaproszony gość przeczytał nam kilka swoich wierszy. Następnie uczniowie samodzielnie pisali krótkie wierszyki , o tematyce jesiennej. Pomagała nam pani Sabina. Wiersze napisane przez dzieci były krótkie, ale bardzo ciekawe. Póżniej poetka wybrała kilka wierszy na ''Wieczór poezji''.
SPRAWOZDANIE UCZENNICY NICOLI KOZŁOWSKIEJ - KLASA II A
W dniu 25.10.16 r. odwiedziła nas poetka p. Sabina Klak. Opowiedziała nam , jak trudno zostać poetą. Trzeba się uczyć i ćwiczyć pisanie.Pani Sabina pisze wiersze dla wszystkich. Podczas wizyty przeczytała nam dwa swoje wiersze. Bardzo nam się podobały. Potem poprosiła nas, żebyśmy napisali swoje. Udzielała nam rad i wskazówek. Mogliśmy pisać o lesie, liściach, grzybach. Bardzo podobała nam się ta lekcja. Na zakończenie podziękowaliśmy poetce i wręczyliśmy drobny upominek. Mamy nadzieję, że nasze wiersze spodobają się pani Klak.
W środę 19 października 2016r dzieci z klasy 3a i 3b odwiedziły Park Deli w Rosnówku koło Poznania. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych - poznały różne ekosystemy oraz wiele gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących lasy, parki i łąki.Podczas wycieczki do tego edukacyjno -rozrywkowego parku, dzieci miały okazję do skorzystania z atrakcyjnych zamków i zjeżdżalni na świeżym powietrzu, ale niesprzyjająca aura zepsuła zabawę. W zamian za to dzieci mogły skorzystać ze stanowisk w centrum zabaw, gier edukacyjnych i podziwiać zabawy lemura w dużym akwarium. Uczniowie mieli również okazję zagrać w grupach w bowling. Mimo deszczu wycieczka była udana!!! Zdjęcia
W piątek 7.10 br byliśmy z naszą klasą IIIe oraz IId na wycieczce klasowej w Jednostce Wojskowej w Lesznie przy
ul. Racławickiej. Powodem wyjazdu były obchody 65-lecia sformowania 4 PPLOT. Jedną z atrakcji były bronie, które mogliśmy zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć. Każdy z nas mógł przymierzyć hełm oraz wejść do czołgu. Wycieczka była udana, chociaż bardziej interesowała moich kolegów. Zdjęcia
Zuzia
W poniedziałek rano cała klasa IIIe pojechała do Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie na przedstawienie pt. "Jaś
i Małgosia". Bardzo podobało nam się przedstawienie i aktorzy, którzy w nim występowali. Najbardziej podobała mi się Baba Jaga. Na szczęście jak to w bajkach bywa wszystko dobrze się skończyło. Zdjęcia
Ola L.
W dniu 28 IX 2016 r odbyła się wycieczka klas IIIB, IIIE i IB do sadu w Święciechowie. Wyruszyliśmy spod naszej szkoły
o godz. 8.00. Jechaliśmy autokarem około 30 minut. o godz. 8.30 zaczęliśmy zwiedzanie sadu. Pierwszym punktem programu były jabłonie, później kukurydza, kapusta, buraki, ziemniaki i śliwki. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o sadzie
i uprawianych tam warzywach i owocach. Miłe panie pozwoliły zabrać nam niektóre owoce do domu. Śliwki zbieraliśmy prosto
z drzewa, a jabłka dostaliśmy od pracownika sadu. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły na pozostałe lekcje.
Madzia, kl. IIIe
W dniu 28.09.2016 r. byliśmy w sadzie w Święciechowie. Było bardzo fajnie mogliśmy zbierać śliwki, kukurydzę i dostaliśmy jabłka. Rosły tam też ziemniaki, buraki oraz drzewa owocowe. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i chętnie tam wrócimy.
Julka M., kl. IIIe
Po wychowaniu fizycznym pani kazała zaczekać nam w szatni. Po chwili pani przyszła i zabrała nas do sali, gdzie dziewczyny zaśpiewały nam sto lat po angielsku i dały nam smycze z napisem "Bombowy chłopak" oraz zaprosiły nas na ucztę. Zdjęcia
Adaś, kl. IIIe
KLASA II A WZIĘŁA UDZIAŁ W NIETYPOWEJ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NA KORTACH TENISOWYCH ''AKWAWIT''. UCZNIOWIE KLASY DRUGIEJ ZOSTALI ZAPROSZENI NA ZAJĘCIA TENISA ZIEMNEGO. NA POCZĄTKU BYŁA ROZGRZEWKA I ZABAWY WPROWADZAJĄCE DO POZNANIA PODSTAW TEGO NIEŁATWEGO , ALE JAKŻE PIĘKNEGO SPORTU JAKIM JEST TENIS. PÓŹNIEJ DZIECI OTRZYMAŁY RAKIETY I UCZYŁY SIĘ ODBIJANIA PIŁEK. NA SPRAGNIONYCH CZEKAŁA PYSZNA HERBATA W TERMOSACH. Zdjęcia
Nasza Szkoła razem ze Szkołą Podstawową nr 9 w Lesznie organizuje drugi raz akcję charytatywną "Jabłuszko". Zbieramy na Dobrochnę Dudziak, która potrzebuje pieniędzy na rehabilitację i dalsze leczenie. 11 października (wtorek) od samego rana w prawie 70 placówkach będą sprzedawane jabłka. Koszt jednego jabłuszka wynosi 1 zł. Oczywiście można dać więcej. Zapraszamy do kupowania.
23 września w Szkole Podstawowej nr 5 w Lesznie odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: Aktywne Obywatelskie Leszno. Konkurs był przeznaczony dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Dzieci miały za zadanie „przelać” na papier to jak oni widzą Leszno, jak rozumieją hasło akcji Aktywne Obywatelskie Leszno. Wpłynęło 101 prac. Komisja miała trudny wybór, ponieważ każda praca była ładna. Pracę podzielono na dwie kategorie. Klasy I – III oraz kl. IV – VI. Podczas apelu mogliśmy popatrzeć na występu kl. 3 b i 3 e ze Szkoły Podstawowej nr 5. Na przedstawieniu i wręczeniu nagród był Pan Prezydent Łukasz Borowiak, Pani Anna Szymańska – Pełnomocnik Prezydenta ds. współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Pani Hanna Górna - Czajka – Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Nagrody były ufundowane przez Urząd Miasta Leszna, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Lesznie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Szkołę Podstawową nr 5 w Lesznie
I kategoria klasy I- III.
I miejsce: Antonii Wojciechowski kl. 2 b – Szkoła Podstawowa nr 2
II miejsce Milena Przybylska kl. 2 g- szkoła Podstawowa nr 12
III miejsce Marianna Tomaszewska kl. 3 a – Szkoła Podstawowa nr 2
II kategoria klasy IV – VI. Nagrodzeni zostali:
I miejsce Aleksandra Augustyniak l. 4 a – Szkoła Podstawowa nr 5
II miejsce Zuzanna Sobierajska i Katarzyna Basińska – Szkoła Podstawowa nr 7
III miejsce Maksymilian Gwazdacz kl. 4 e – Szkoła Podstawowa nr 12
Oprócz konkursu plastycznego na terenie szkoły odbyły się konkursu na najładniejszą EkoTorbę dla uczniów klas IV- VI oraz na najładniejszego EkoLudka dla kl. I – III.
Za EkoTorbę komisja przyznała miejsca:
I Miejsce – Anastazja Mańka kl. IV c
II miejsce – Jagoda Lorych kl. V a
III miejsce – Kacper Bartkowiak z kl. V a
Na najładniejszego EkoLudka wygrała Kl. II d
II miejsce zajęła kl. III d
III miejsce kl. III a
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych prac i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 14 września klasy 2d i 2e wybrały się na wycieczkę edukacyjną do lasu. Na miejscu powitała nas pani leśnik, która ciekawie opowiedziała nam o gatunkach drzew. Dotykaliśmy korę ściętych pni i porównywaliśmy ich kolor. Dowiedzieliśmy się, że królowa polskich lasów to sosna a król to dąb. Następnie przeszliśmy na teren szkółki leśnej. Tam mieliśmy okazję zapoznać się z podstawowym sprzętem leśniczego, mierzyliśmy nim długość i szerokość dłużycy. Nie lada wyzwaniem i wielką zagadką okazały się poletka z uprawą małych sadzonek drzew. Pani leśnik szczegółowo opowiedziała nam o tym w jaki sposób trzeba dbać o sadzonki aby później przygotować je do rozsady w lesie. Na koniec otrzymaliśmy plakaty i kartki na pamiątkę. Zdjęcia